Pražský hrad prohlídka s průvodcem

Pražský hrad prohlídka s průvodcem

Pražský hrad prohlídka s průvodcem

Prohlídka Pražského hradu s profesionálním průvodcem s licencí – program v Praze

Pražský hrad prohlídka s průvodcem je turisticky velmi oblíbený program v Praze. Objednat lze prohlídku včetně nebo bez vstupů do jednotlivých historických budov Pražského hradu. Ve skutečnosti prohlídka s průvodcem trvá ca 2 až 2.5 hodiny. Prohlídka Vám nabídne okénko do historie Pražského hradu a jeho čarovného kouzla. Dále je možné si zaměření prohlídky s předstihem domluvit a obsah prohlídky tak mírně upravit. Samotná prohlídka je plná historických zajímavostí a kulturních kontextů. Pro účely popisu jsme zde vybrali některé její části. Budeme rádi, pokud si přijdete poslechnou celý výklad a prohlédnou si Pražský hrad.

Rovněž setkání s průvodcem si lze domluvit dle Vašich potřeb či standardně u některého ze vstupů na hrad (např. Matyášova brána či Prašný most). Velmi pěkným začátkem je případně setkání u překrásného paláce jménem Letohrádek královny Anny. Tento letohrádek z polovině 16. století je známý jako nejkrásnější renesanční budova severně od Alp. Po krátké procházce Královskou zahradou s krásným výhled na Pražský hrad dojdeme k Prašnému mostu a severnímu vchodu na hrad.

Pražský hrad a historie

Pražský hrad z Karlova mostu. Karlův most v Praze s krásným výhledem na Pražský hrad.První dochované zmínky o výstavbě na místě dnešního hradu jsou spojeny se zbytky kostela sv. Anny knížete Bořivoje z konce 9 století. Přes jedenáct století spojených v úsilí tvorby kulturního prostoru nám zanechalo majestátní odkaz. Otisk historických událostí. Během prohlídky budeme obdivovat zejména 4 úžasná nádvoří Pražského hradu. Celková plocha hradu je téměř 70 000 metrů čtverečních.

Během procházky po nádvořích si prohlédnete architektonické skvosty a mnoho kontrastů. Na jedné straně to jsou obří paláce, katedrála nebo bazilika a na druhé architektonické detaily, půvabné kašny či pitoreskní ulička s malinkými domečky. Pěkným příkladem je 2. nádvoří s majestátním sídlem prezidenta republiky v protikladu s líbezným detailem nádvoří v podobě půvabné barokní kašny. Během prohlídky se budou mísit malé a zajímavé detaily s dech beroucími, velkými budovami. Patrně nejzajímavější je ve své kráse 3. vnitřní nádvoří. Zde je celá řada menších či větších, historických skvostů. Nicméně hned při stupu z malého průchodu na 3. nádvoří každého ohromí svou velikostí katedrála sv. Víta.

Katedrála sv. Víta

Současná gotická katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie byla stavěna od roku 1344 téměř 600 let až do roku 1929. Zkrácený název katedrála sv. Víta vychází z původního zasvěcení  rotundy sv. Víta. Rotundu nechal na začátku 10. století postavit patron českého národa, kníže Václav. Původně stála v místech současné svatováclavské kaple. Rotunda byla ještě před výstavbou katedrály přestavěna za Spytihněva II. na baziliku sv. Víta, sv. Vojtěcha a Panny Marie.

Jan Lucemburský v roce 1344 započal s výstavbou katedrály u příležitosti povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Stavba katedrály byla velmi náročným a dlouhým podnikem, který trval až do 20.století. Prohlídka včetně vstupů nabízí výklad s okouzlujícím interiérem naší nejznámější katedrály. Patrně nejkrásnější vnitřní částí katedrály je Svatováclavská kaple s ostatky sv. Václava. I bez vstupu do katedrály je možné obdivovat její krásu včetně jižní strany katedrály s bývalým hlavním vchodem. Zde je zlatá brána s původní mozaikou z 2. poloviny 14. století. Dle názoru mnoha Čechů se jedná o nejkrásnější mozaikou severně od Itálie.

Starý královský palác

Z katedrály sv. Víta míjíme Starý královský palác. Palác byl původním sídlem českých králů až do 16. století. Součástí paláce jsou reprezentační prostory. Je to Vladislavský sál, kostel Všech svatých nebo Stará sněmovna. Právě zde v kanceláři místodržících v Ludvíkově křídle se odehrála defenestrace z roku 1618. Starý palác prošel dlouhým vývojem a je v něm zachován odkaz mnoha českých panovníků. Např. původní část paláce z doby Karla IV., která stojí nad sálem spojeným s přestavbou paláce od knížete Soběslava z 12. století. Není proto žádným překvapením, že právě zde byla stálá historická výstava o vývoji a přeměnách Pražského hradu.

Bazilika sv. Jiří

Nedaleko královského paláce míjíme 2 bílé věže románské baziliky sv. Jiří. Opět se jedná o okénko do rané historie, neboť po kostelu sv. Anny z konce 9. století, byl kostel sv. Jiří ze začátku 9. století nejstarším kostelem. Bazilika sv. Jiří si uchovala  z velké části svůj románský charakter až dodnes tedy kromě nutných změn v souvislosti několika požáry.

Daliborka a Zlatá ulička

Další známou zastávkou je Zlatá ulička a přilehlá dělová věž Daliborka známá dle svého prvního vězně Dalibora z Kozojed. Zlatá ulička je malebný soubor domků tvořících uličku při hradební zdi. Zlatá ulička a její provizorní domky, tvořili původně jednu z chudších částí Hradčan. Její maličké domky však velmi brzy získali svou oblibu svým kouzlem a ostrým protikladem k majestátnosti staveb na Pražském hradě. Stejně jako pohádkový dojem, tak i mnoho zajímavých obyvatel. Např. původní střelci, alchymisté, kartářky či Franz Kafka. Ti všichni přispěli, že si Zlatá ulička uchovala svou atraktivitu, a tím i současnou podobu.

U brány si prohlédneme hradní stráž a opouštíme Pražský hrad. Z vyhlídky si vychutnat krásný pohled na město s výkladem a Staré hradní schody nás vedou dolů zpět do města směrem ke Karlovu mostu.

Program v Praze

Naše prohlídka Pražského hradu tím končí, ale náš průvodce vám bude i nadále nápomocen, pokud budete mít ohledně akce v Praze nějaké dotazy. Prohlídku Pražský hrad lze velmi dobře kombinovat se Staré Město prohlídka s průvodcem 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × three =