Pražský hrad přes řeku Vltavu.

Pražský hrad prohlídka s průvodcem

Prohlídka Pražského hradu s profesionálním průvodcem s licencí – program v Praze

Pražský hrad prohlídka s průvodcem je turisticky velmi oblíbený program v Praze. Objednat lze prohlídku včetně nebo bez vstupů do jednotlivých historických budov Pražského hradu. Ve skutečnosti prohlídka s průvodcem trvá ca 2 až 2.5 hodiny a nabídne Vám nahlédnutí do historie Pražského hradu a jeho čarovného kouzla. Navíc je možné si zaměření prohlídky s předstihem domluvit a obsah prohlídky tak mírně upravit. Samotná prohlídka je plná historických zajímavostí a kulturních kontextů a pro účely popisu jsme vybrali některé její části. Budeme rádi, pokud si přijdete poslechnou celý výklad a prohlédnou Pražský hrad.

Rovněž setkání s průvodcem si lze domluvit dle Vašich potřeb či standardně u některého ze vstupů na hrad (např. Matyášova brána či Prašný most). Velmi pěkným začátkem je případně setkání u překrásného paláce jménem Letohrádek královny Anny. Tento letohrádek z polovině 16. století je známý jako nejkrásnější renesanční budova severně od Alp. Po krátké procházce Královskou zahradou s krásným výhled na Pražský hrad dojdeme k Prašnému mostu a severnímu vchodu na hrad.

Pražský hrad a historie

První dochované zmínky o výstavbě na místě dnešního hradu jsou spojeny se zbytky kostela sv. Anny knížete Bořivoje z konce 9 století. Přes jedenáct století spojených v úsilí tvorby kulturního prostoru nám zanechalo majestátní odkaz. Otisk historických událostí. Během prohlídky budeme obdivovat zejména 4 úžasná nádvoří Pražského hradu. Celková plocha hradu je téměř 70 000 metrů čtverečních.

Během procházky po nádvořích si prohlédnete architektonické skvosty a mnoho kontrastů. Na jedné straně to jsou obří paláce, katedrála nebo bazilika a na druhé architektonické detaily, půvabné kašny či pitoreskní ulička s miniaturnímu domečky. Pěkným příkladem je 2. nádvoří s majestátním sídlem prezidenta republiky v protikladu s líbezným detailem nádvoří v podobě půvabné barokní kašny. Během prohlídky se budou mísit malé a zajímavé detaily s dech beroucími, velkými budovami. Patrně nejzajímavější je ve své kráse 3. vnitřní nádvoří. Zde je celá řada menších či větších, historických skvostů. Nicméně hned při stupu z malého průchodu na 3. nádvoří každého ohromí svou velikostí katedrála sv. Víta.

Pražský hrad přes řeku Vltavu.
Krásný výhled na Pražský hrad přes řeku Vltavu.

Katedrála sv. Víta

Současná gotická katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie byla stavěna od roku 1344 téměř 600 let až do roku 1929. Zkrácený název katedrála sv. Víta vychází z původního zasvěcení  rotundy sv. Víta, kterou nechal na začátku 10. století postavit patron českého národa, kníže Václav. Původní rotunda stála v místech současné svatováclavské kaple. Rotunda byla ještě před výstavbou katedrály přestavěna za Spytihněva II. na baziliku sv. Víta, sv. Vojtěcha a Panny Marie.

U příležitosti povýšení pražského biskupství na arcibiskupství byla Janem Lucemburským v roce 1344 byla započata stavba katedrály. Pokud je prohlídka včetně vstupů vychutnáte si současný interiér naší nejznámější katedrály s výkladem. Patrně nejkrásnější vnitřní částí katedrály je Svatováclavská kaple s ostatky sv. Václava. I bez vstupu do katedrály je možné obdivovat její krásu včetně jižní strany katedrály s bývalým hlavním vchodem, kde je zlatá brána s původní mozaikou z 2. poloviny 14. století. Dle názoru mnoha Čechů se jedná o nejkrásnější mozaikou severně od Itálie.

 

Pražský hrad z Karlova mostu
Karlův most v Praze s krásným výhledem na Pražský hrad.

Starý královský palác, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička

Z katedrály sv. Víta míjíme Starý královský palác, který byl původním sídlem českých králů až do 16. století. Součástí paláce je reprezentační Vladislavský sál, kostel Všech svatých nebo Stará sněmovna. Právě zde v kanceláři místodržících v Ludvíkově křídle se odehrála defenestrace z roku 1618. Důkazem, že Starý palác prošel dlouhým vývojem a je v něm zachován odkaz mnoha českých panovníků např. původní část paláce z doby Karla IV., která stojí nad sálem spojeným s osobou a přestavbou paláce od knížete Soběslava z 12. století. Není proto žádným překvapením, že právě zde byla stálá historická výstava o vývoji a přeměnách Pražského hradu.

Nedaleko královského paláce míjíme 2 bílé věže románské baziliky sv. Jiří. Opět se jedná o okénko do rané historie, neboť po kostelu sv. Anny z konce 9. století, byl kostel sv. Jiří ze začátku 9. století nejstarším kostelem. Bazilika sv. Jiří si uchovala  z velké části svůj románský charakter až dodnes tedy kromě nutných změn v souvislosti několika požáry.

Další známou zastávkou, kterou je nutné zmínit je Zlatá ulička a přilehlá dělová věž Daliborka známá dle svého prvního vězně Dalibora z Kozojed. Zlatá ulička je malebný soubor domků tvořících uličku hradební zdi resp. severního parkánu. Zlatá ulička a její provizorní domky, tvořili původně jednu z chudších částí Hradčan. Její maličké domky, však velmi brzy získali svou oblibu svým kouzlem a ostrým protikladem k majestátnosti staveb na Pražském hradě. Stejně jako pohádkový charakter, tak i mnoho zajímavých obyvatel od střelců, přes alchymisty, kartářky až po Franze Kafku přispěli, že si Zlatá ulička uchovala svou atraktivitu, a tím i současnou podobu.

U brány si prohlédneme hradní stráž a opouštíme Pražský hrad. Z vyhlídky si vychutnat krásný pohled na město s výkladem a Staré hradní schody nás vedou dolů zpět do města.

Program v Praze

Naše prohlídka Pražského hradu tím končí, ale náš průvodce vám bude i nadále nápomocen, pokud budete mít ohledně programu v Praze nějaké dotazy. Prohlídku města Burk lze velmi dobře kombinovat s prohlídkou města Starého Města 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *