Pražská architektura

Pražská architektura

Pražská architektura

Průvodce architekturou v Praze

Ať už jste historik, turista nebo zájemce o architekturu, hlavní město Praha má k těmto tématům mnohé co nabídnout. Pražská architektura je různorodá. Prolínají se tu slohy z různých historických období. Velká spousta pražských monumentů procházela a i nadále prochází pravidelnou rekonstrukcí. Proto jsou stavby pečlivě zachovány. Turistům a návštěvníkům Prahy se zájem dozvědět se o místní architektuře, nabízíme průvodce architekturou v Praze. Abychom vás s pražskou architekturou lépe obeznámili, uvedeme v tomto příspěvku několik konkrétních příkladů pražských monumentů a jejich stavební sloh.

Historismus – Pražská architektura 

Když se řekne Praha, mnoho z vás si jistě vybaví jako první Václavské náměstí. Jeho dominantou je nepochybně Národní muzeum. Muzeum bylo postaveno v letech 1885-1891 a příkladem historismu. Historismus, jak již z názvu plyne, se v podobě umění a architektury navrací do historie. Tento sloh začal být používán v 19. století. Stal se však i terčem mnoha kritikům z jistého důvodu. Někteří tvrdí, že místo toho, aby byla v architektuře rozvíjena moderní stavba, architekti se vrátili zpět do minulosti. Zbrzdili prý tak vývoj moderní stavby. Další příklady historismu v Praze jsou např. Národní divadlo nebo Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru.

Gotika – Pražská architektura 

Další slavné a historicky významné stavby pro Prahu jsou např. Karlův most, Týnský chrám na Staroměstském náměstí, Prašná brána nebo Katedrála sv. Víta. Tyto stavby se považují za symboly Prahy. Jasně vyznačují gotický sloh. Stály tu ještě před vybudováním Nového města včetně Národního muzea. Gotika vznikla ve Francii během 12. století. Do Evropy se ale stavební sloh dostal až později. V Praze se gotické monumenty začaly stavět v průměru ve 13. – 14. století. Charakteristickými znaky jsou obloukové pilíře, žebrová klenba a vysoké a majestátné katedrály. Gotika je v Praze dominantním stavebním slohem.

Renesance – Pražská architektura 

Renesanční stavby, např. oproti gotice dominanty přímo netvoří. Renesance, stejně jako gotika, vznikla ve Francii ve 14. století. V Evropě se renesanční stavby začaly budovat v období 15. . 17. století. Tento sloh je velmi elegantní. Vyznačuje se různými výklenky, pravidelností, sloupy a kopulemi. Navrací se k řecké a římské kultuře. V Praze najdete renesanci na Pražském hradě v podobě Letohrádku královny Anny z 16. století. Letohrádek má okouzlující renesanční vzhled. Elegantní sloupky a renesanční reliéfní ozdoby potvrzují renesanční pojetí. Jiným příkladem je např. Míčovna Pražského hradu v Královské zahradě. Na procházce parkem Hvězda v oblasti Petřin, můžete navštívit Letohrádek Hvězda ve tvaru hvězdy.

Baroko a rokoko – Pražská architektura 

Baroko ani rokoko nemají v Praze silné zastoupení. I přesto však pár staveb vyznačující tyto stavební slohy v Praze najdete. Baroko vzniká v 17. století. Rokoko navazuje hned v 18. Stavby v tomto stylu jsou bohatě zdobené. Baroko si navíc oblíbila bohatá vrstva a monumenty nechávala ozdobit zlatem. Barokní exempláře zpočátku byly stavěny především v kostelech. Později vznikaly i barokní paláce a stavby. Znát můžete Loretu, zdobenou mnoha freskami. Jiným příkladem barokní architektury je např. Strahovský klášter nebo Chrám sv. Mikuláše u Malostranského náměstí.

Když italské baroko splyne s francouzským stylem, vznikne rokoko. Rokoko je bráno jako detailní umění. Proto stavby ve stylu rokoka jsou hotovým úžasem. Typické jsou různé spirály nebo dokonce i mušle. Interiér bývá detailně ozdobený malbami a tapiseriemi. Příkladem této architektury je Arcibiskupský palác na Hradčanech. Slouží dodnes jako sídlo současných arcibiskupů. Druhým příkladem je Palác Kinských přímo na Staroměstském náměstí.

Secese – Pražská architektura 

I stavební sloh secese zastupuje některé z pražských budov. Secesi si oblíbili umělci a ve tomto stylu tvořil např. i Alfons VisiMucha. Tento typ umění byl trendem v 19. a 20. století. Význam byl i popřít moderní styl života a oživit umělecké prvky. Charakteristickými znaky jsou elegantní ženy, ozdobené okvětními listy a rostlinami. Pražskou secesi můžete vidět na Náměstí republiky v podobě Obecního domu. Jinými příklady jsou kupříkladu Vinohradské divadlo nebo budova Hlavního nádraží.

Další stavební slohy pražské architektury 

Nejen výše uvedené stavební slohy zdobí Prahu. Další stavební slohy, které v Praze můžete vidět (už ovšem v menší míře), jsou románský sloh, klasicismus nebo empír.

Prohlídka trvá 2,5h za cenu 85 Euro za skupinu.

Pro další zajímavé prohlídky Prahou se můžete podívat na seznam Průvodce Prahou. Zprostředkujeme pro vás soukromého průvodce za zvýhodněnou cenu. Jiné aktivity, které dále nabízíme naleznete v kategorii Umění a Kultura nebo Co dělat v Praze.

Operní premiéry v sezoně 2017/18 - Národní divadlo v Praze | Hudba (kukalj) | Kritiky.czKudy z nudy - Obecní dům – secesní klenot PrahyKudy z nudy - Letohrádek královny Anny v Praze - Belveder

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × two =